روستای کرکج

روستای کرکج

ضمان طبیب مقصر

 

طبق اجماع فقهاى شیعه هر گاه طبیب حاذق و دانایى در اثر سهل انگارى و بى توجهى مرتکب خطاى پزشکى شود و از این جهت‏به بیمار صدمه اى وارد شود، ضامن خواهد بود، گرچه معالجه وى با اذن بیمار یا ولى او باشد. (12) و چون مسئولیت طبیب سهل انگار و بى مبالات از بدیهیات و امور مسلم فقهى است لذا فقها در این رابطه کمتر به بررسى پرداخته اند، زیرا تمامى قواعد و ادله ضمان در این صورت مصداق دارد.

بنابراین طبیب هر چند ماهر و متخصص در علم و عمل باشد، طبق عرف پزشکى موظف است هنگام درمان از لحظه مراجعه تا اتمام اقدامات تشخیص و درمانى، کلیه موازین علمى و متعارف را در جهت‏بهبود بیمار به کار گیرد، و در غیر این صورت هر گاه بیمار متحمل خساراتى اعم از جانى و مالى و مادى و معنوى شود، طبیب مسئول است. گر چه معالجه با اذن بیمار یا ولى او انجام شده و حتى قبل از درمان برائت نیز کسب کرده باشد، زیرا اذن و برائت دلیل بر جارى بودن کوتاهى و سهل انگارى طبیب نمى‏شود.

بنابراین بحث اینکه: آیا طبیب ضامن است‏یانه؟ صرفا در پیرامون طبیب حاذق و ماهرى است که تمام توان خود را در عرف پزشکى به کار گرفته، لکن تلاش او مثمر ثمر واقع نشده است و مریض در حین معالجه فوت کرده و یا نقص عضو پیدا کرده و یا قوه اى از قواى خود را از دست داده است وگرنه طبیب جاهل یا سهل انگار و مقصر قطعا ضامن است.

خطاى محض، ضمنا مقصود از خطاى طبیب، خطاى محض نیست که دیه بر عاقله باشد، زیرا عمل طبیب از قبیل شبه عمد است نه خطاى محض، زیرا در خطاى محض، شخص هرگز قصد انجام آن کار را ندارد. مثلا سرگرم پاک کردن تفنگ خود مى‏باشد ولى ناگهان تیرى از آن شلیک مى‏شود و تصادفا به انسانى برخورد کرده و او را مى‏کشد. در این صورت قتل خطایى محض صادق است، ولى در شبه عمد طرف قصد انجام فعل را دارد. لکن به منظور دیگرى غیر از قتل و تصادفا منجر به قتل مى‏شود، مثلا معلمى شاگرد خود را به قصد تادیب کتک مى‏زند ولى تصادفا منجر به قتل مى‏شود و به تعبیر دیگر در شبه عمد شخص، در فعل خود عامد است ولى در قصد خود خاطى. لذا معالجه طبیب روى بیمار چون با قصد و عمد انجام مى‏گیرد مثلا عمل جراحى روى مریض انجام مى‏گیرد لکن نه به قصد قتل بلکه به قصد علاج و درمان، اما تصادفا منجر به فوت بیمار مى‏گردد. در اینجا شبه عمد است و دیه باید از مال خود طبیب پرداخته شود نه عاقله، ضمنا خطاى طبیب را همانند خطاى قاضى نمى‏دانند تا دیه از بیت المال پرداخت‏شود، بلکه باید از مال طبیب پرداخت‏شود.

 

کانال تلگرامی حقوقی 

پیشنهاد ویژه دانلود هزاران تحقیق و مقاله حقوقی

 

برچسب ها: ,طبیب,طبیب اصفهانی,طبیب شهر,طبیب خود باشید,طبیب یونان باستان,طبیبان,طبیبم رو میخوام,طبیبان شیراز,طبيب اصفهانی,شعر طبیب اصفهانی,طبیب اصفهانی نهانخانه دل,طبیب اصفهانی گنجور,طبیب اصفهانی دانلود,طبیب محمد اصفهانی,آهنگ طبیب اصفهانی,طبیب شهرمشهد,طبیب شهر قم,طبیب شهر ساری,طبیب شهر شیراز,طبیب شهرام ناظری,طبیب شهر اهواز,طبیب شهر اصفهان,طبیب شهر طب سنتی,طبیب شهر کرج,طبيب خود باشيد,طبیب یونان باستان کیست,طبیب یونان باستان در جدول,طبیب یونان باستان چه نام داشت,طبیبان یونان باستان,نام طبیب یونان باستان,فهرست طبیب یونان باستان,طبیبان بهر روزی,طبیبان جملگی,طبیبان آریا,طبیبان مسلمان,طبیبان فارس,طبیبان مدعی,طبیبان مباد,طبیبان نت,آهنگ طبیبم رو میخوام,دانلود آهنگ حبیبم رو میخوام,حبیبم اگر خوابه طبیبم رو میخوام,امشب شب مهتابه حبیبم رو میخوام,امشب شب مهتاب طبیبم رو میخوام,حبیبم اگه خوابه طبیبم رو میخوام,طبیب شیرازی,

[ جمعه 12 خرداد 1396 ] [ 14:38 ] [ رضا ]

[ ]


صفحه قبل 1 صفحه بعد