روستای کرکج

روستای کرکج

اثبات ضمان طبیب

 

طبابت در دیدگاه مسلمانان، اولا: یک مسئولیت و تعهد دینى و ضرورت اجتماعى انسانى است که امکان تساهل در آن وجود ندارد و یکى از واجبات کفایى است. ثانیا: حکمى عقلى است زیرا براى بقاى نوع انسان و تخفیف رنجها و بلایا نقش اصلى را دارد. ثالثا: پزشکى یک رسالت اخلاقى است و نجات دادن یک شخص، همسان و بمنزله نجات همه افراد جامعه است: «من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا» (13) لذا پزشکى که قادر به معالجه باشد و از آن خوددارى نماید فاقد اخلاق انسانى است (14) و به تعبیر حضرت عیسى مسیح علیه السلام با وارد کننده جرح بر مجروح، شریک است. (15)

حال با توجه به اهمیت و جایگاه والاى امر طبابت و معالجه، اگر طبیبى حاذق تمام تلاش و سعى خود را در راه علاج بیمار صرف کند، اما نهایتا معالجه منجر به فایده اى نشده و مریض دچار نقص عضو شده یا بمیرد، در این صورت باید دید فقها و حقوقدانان در قوانین موضوعه چه نظرى داده اند آیا چنین طبیبى ضامن است‏یا ضامن نیست؟

مشهور فقهاى شیعه و حقوقدانان قایل به ضمان هستند و طبیب را ضامن مى‏دانند و عده اى نیز حکم به عدم ضمان کرده اند، اینک باید به دلایل و مستندات دو گروه نظر کنیم و ببینیم حق با کدام قول است.

الف - نظر مشهور: (ضمان طبیب)

مشهور فقهاى امامیه بر این عقیده‏اند که هر گاه معالجه طبیب فوت، یا زیان بدنى بیمار را در پى داشته باشد، طبیب ضامن است گر چه در امر طبابت‏حاذق متبحر بوده و معالجه نیز با اذن بیمار و یا ولى او باشد. (16)

شهید اول در متن لمعه مى‏فرماید:

«الطبیب یضمن فى ماله ما یتلف بعلاجه و ان احتاط و اجتهد و اذن المریض.» (یعنى در صورتى که معالجه طبیب منتهى به تلف جانى و یا نقص عضو گردد، ضامن است گر چه نهایت کوشش و سعى و احتیاط را نموده و معالجه نیز به اذن بیمار باشد.)

مشهور براى اثبات مدعاى خود به دلایلى تمسک کرده اند که ذیلا به آنها اشاره مى‏شود:

1 - روایات

روایت‏سکونى از امام صادق علیه السلام و او از امیرالمؤمنین علیه السلام که فرمود:

«من تطبب او تبیطر فلیاخذ البرائة من ولیه و الا فهو له ضامن‏» (17) کسى که طبابت‏یا بیطارى مى‏کند باید قبلا از ولى بیمار و صاحب حیوان برائت‏حاصل نماید و گرنه ضامن خواهد بود.

روایت دیگرى از سکونى از امام صادق علیه السلام و از پدرش که آن حضرت فرمود:

«ان علیا علیه السلام ضمن ختانا قطع حشفه غلام‏» (18) (على علیه السلام شخصى را که کودکى را ختنه کرده بود و بیش از مقدار لازم بریده بود، ضامن گردانید).

بنابراین براساس این دو روایت اطبا عموما خواه طبیب انسان باشند و خواه طبیب حیوان (دامپزشک) و حتى ختنه گر مسئول اعمال خود بوده و در صورت ورود زیان ضامن خواهند بود.

2 - قواعد فقه و حقوق (19)

عمل طبیب مشمول برخى از قواعد فقه و حقوق است که شخص را ضامن و مسئول مى‏دانند از قبیل:

قاعده اتلاف: که به نحو عموم مى‏گوید: هر کسى باعث تلف مال یا جان یا سلامت دیگرى گردد، ضامن است. و مى‏دانیم که در این قاعده، قصد و عدم قصد، عقل و عدم عقل، بلوغ و عدم بلوغ، علم و جهل، تاثیرى ندارند یعنى در تمام موارد متلف ضامن است‏بنابراین کار طبیب که باعث تلف جان یا مال یا قوه اى از قواى جسمانى و یا نقص عضو مى‏گردد طبیب ضامن است و چون قصد اتلاف نداشت مصداق شبه عمد است.

قاعده تسبیب: در بعضى از موارد با کار طبیب تطبیق مى‏کند مثلا اگر طبیبى تزریق آمپولى را به مریض تجویز کرده و پرستار طبق دستور پزشک عمل کند و آن آمپول را به مریض تزریق نماید و در اثر آن، مریض فوت کرده و یا نقص عضوى پیدا کند مثلا فلج‏یا کور شود، در این صورت از باب اقوى بودن سبب از مباشر، طبیب ضامن است نه آن پرستارى که موظف به عمل کردن طبق دستور پزشک است.

قاعده غرور: در بعضى از موارد طبیب طبق قاعده غرور ضامن است، در جایى که طبیب دارویى را براى مریض تجویز کرده و نسخه مى‏نویسد و مریض به اعتماد نظر طبیب طبق دستور دارو را تهیه و مصرف مى‏کند به امید اینکه با مصرف دارو دردش درمان و مرضش معالجه مى‏شود، لکن مصرف دارو باعث فوت یا نقص عضو و یا خسارت دیگرى مى‏گردد. در این صورت طبیب مصداق «غار» و مریض مغرور است لذا طبق قاعده غرور و حدیث معروف نبوى «المغرور یرجع الى من غره‏» مریض یا ورثه او در صورت فوت مى‏توانند به طبیب مراجعه نمایند.

قاعده لاضرر: طبق این قاعده هر ضررى از ناحیه هر کسى بر کسى وارد شود باید جبران شود، از جمله ضررى که از ناحیه طبیب بر مریض وارد مى‏شود باید جبران گردد

 

کانال تلگرامی حقوقی 

پیشنهاد ویژه دانلود هزاران تحقیق و مقاله حقوقی

 

برچسب ها: ,ضمان,ضمان بالانجليزي,ضمانت نامه بانکی,ضمان مالي,ضمانت نامه بانکی چیست,ضمان الاجتماعي,ضمان مالي بالانجليزي,ضمان اجتماعي,ضمان المتحدة,ضمانة,ضمان بالانجليزية,الضمان بالانجليزي,معنى ضمان بالانجليزي,ضمان بنكي بالانجليزي,كلمة ضمان بالانجليزي,خطاب ضمان بالانجليزي,ضمان اجتماعي بالانجليزي,معنى كلمة ضمان بالانجليزي,ضمانت نامه بانکی برای خروج از کشور,ضمانت نامه بانکی به انگلیسی,ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت,ضمانت نامه بانکی خروج از کشور,ضمانت نامه بانکی برای نظام وظیفه,ضمانت نامه بانکی برای گمرک,ضمانت نامه بانکی ملت,ضمانت نامه بانکی خارجی,ضمان مالي للمرافق,ضمان مالي لغرض القبول,ضمان مالي للسكن,ضمان مالي سفير,ضمان مالي للتقديم على الجامعات,ضمان مالي الملحقية,ضمان مالي للسفارة الامريكية,ضمان مالي من البنك,ضمانت نامه بانكي چيست,ضمانتنامه های بانکی چیست,ضمانت نامه ی بانکی چیست,ضمانت نامه بانکی برای خروج از کشور چیست,ضمانت نامه بانک چیست,شرایط ضمانت نامه بانکی چیست,انواع ضمانت نامه بانکی چیست,منظور از ضمانت نامه بانکی چیست,ضمان الاجتماعي الاردني,ضمان الاجتماعي المغرب,ضمان الاجتماعي استعلام عن رصيد,ضمان الاجتماعي استعلام,ضمان الاجتماعي استعلام عن الرصيد,ضمان الاجتماعي المقطوعة,ضمان الاجتماعي المساعدات المقطوعه,ضمان الاجتماعي استعلام الافراد,ضمان الاجتماعي بالمغرب,الضمان المالي بالانجليزي,صيغة ضمان مالي بالانجليزي,معنى ضمان مالي بالانجليزي,ضمان اجتماعي استعلام عن الرصيد,ضمان اجتماعي استعلام,ضمان اجتماعي بالمغرب,ضمان اجتماعي اردني,باحث ضمان اجتماعي,ضمان المتحدة للسيارات,ضمان المتحدة للموبايلات,ضمان المتحدة اركوس,ضمان المتحدة جى تايد,الضمان المتحدة,تمديد ضمان المتحدة,ضمان الشركة المتحدة,ضمان الشركة المتحدة للسيارات,ضمان وكالة المتحدة,ضمانة او تعهد,ضمانة بالانجليزي,

[ جمعه 12 خرداد 1396 ] [ 14:37 ] [ رضا ]

[ ]


صفحه قبل 1 صفحه بعد